Biotyna Witamina H B7

Biotyna, znana też jako witamina B7, jest substancją bardzo ważną dla naszego organizmu. W jaki sposób wpływa ona na ogólny stan naszego zdrowia i czym grożą jej niedobory? Jakie produkty spożywcze będą jej najlepszym źródłem?

29,99 

Biotyna i jej właściwości

Biotyna to nic innego, jak cenny dla ludzkiego związek organiczny, pojawiający się zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak i w składnikach diety roślinnej. Ta witamina rozpuszcza się w wodzie, a że ma istotny wpływ na szereg procesów zachodzących w naszym organizmie, zdrowa dieta bez niej obyć się nie może. Podobnie jak wiele innych witamin z grupy B, tak i biotyna ma istotny wpływ na stan naszych włosów oraz paznokci. Ma jednocześnie istotny wpływ na krzepliwość krwi oraz na proces tworzenia się kwasów tłuszczowych. Witamina ta jest bardzo ważna dla wielu narządów naszego ciała, przy czym wyjątkowo cennym wsparciem staje się ona dla naszej tarczycy. Co dzieje się z naszym organizmem w chwili, gdy w menu zabraknie odpowiednich ilości tej substancji?

Niedobory biotyny – jakie objawy mogą świadczyć o tym problemie?

Wszystkie witaminy z grupy B mają wielki wpływ na ogólny stan naszego zdrowia, a ich niedobory mogą się wiązać z poważnymi konsekwencjami. W przypadku biotyny o jej niedoborze świadczyć mogą takie objawy, jak problemy z podrażnioną lub przesuszoną skórą. Wypadanie włosów, stany zapalne skóry – oto kolejne symptomy, których nie można ignorować. Niedobory biotyny wpływają nie tylko na nasz wygląd, ale i na ogólny stan naszego zdrowia. Wśród innych skutków braku odpowiedniej ilości biotyny w diecie mogą się zatem pojawić takie problemy, jak senność, otępienie czy problemy z koncentracją. Brak odpowiedniej ilości witaminy B7 w diecie może też skutkować zbyt wysokim stężeniem cholesterolu oraz bólem mięśni.

Jak uniknąć problemów z niedoborem tej substancji?

W walce o utrzymanie dobrej formy mogą nam pomagać liczne suplementy diety, w których witaminy z grupy B pojawiają się w większych ilościach, oraz zdrowa dieta, w której produkty będące dobrymi źródłami witaminy B7 będą się pojawiały regularnie. Gdzie powinniśmy szukać tej substancji? Bardzo dobrymi źródłami biotyny są takie produkty, jak wątroba oraz żółtka jaj. Sporo biotyny znajduje się też w mące sojowej oraz w mące powstającej z pełnych ziaren zbóż. Witaminę B7 znajdziemy też z wielu warzywach, takich jak pomidory czy szpinak. Witamina B7 to ważna dla naszego zdrowia substancja, którą możemy znaleźć w wielu produktach spożywczych. Warto pamiętać o roli, jaką biotyna odgrywa w naszym organizmie, warto też regularnie sięgać po te przysmaki, w których pojawia się ona w większych ilościach. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie wielu problemów ze zdrowiem, a przy okazji w naturalny sposób zadbamy o piękny wygląd.