Witaminie B1 Tiamina


Witaminie B1 (tiamina) co warto wiedzieć

Jest jedną z ważniejszych witamin z grupy B, a jej niedobory mogą stać się przyczyną wielu poważnych problemów z samopoczuciem. Tiamina, czyli witamina B1, to cenna dla zdrowia substancja, bez której zdrowa dieta nie może się obejść. Gdzie szukać tej substancji? Dlaczego jest ona tak ważna dla naszego organizmu?

Rola witaminy B1 w ludzkim organizmie

Witamina B1 ma istotny wpływ na to, jak działa nasz metabolizm oraz na układ nerwowy. Niedobór witaminy B1 wiąże się z licznymi dolegliwościami, takimi jak ból mięśni czy opuchlizna kończyn. Niewydolność krążenia, zaburzenia miesiączkowania oraz nasilające się problemy z pamięcią lub z koncentracją – oto kolejne problemy, wiążące się z brakiem odpowiedniej ilości tiaminy w naszym menu.

Gdzie szukać witaminy B1?

Zdrowa dieta musi dostarczać nam odpowiedniej ilości tak ważnej dla zdrowia substancji, jaką jest witamina B1. Dobrym źródłem tiaminy jest mięso wieprzowe, warto jednak pamiętać, że istnieje sporo produktów roślinnych, w których witamina ta pojawia się w większych ilościach. Tak jest drożdży oraz pestek słonecznika. Groch, kiełki pszenicy, orzechy pistacjowe – oto kolejne składniki zdrowej diety oraz doskonałe źródła witaminy B1. Im częściej będziemy po nie sięgać, tym lepiej dla nas.