Witamina D bezcenne wsparcie dla naszego organizmu


Witamina D jest substancją bardzo ważną dla naszego zdrowia, a jej niedobory mogą mieć poważne konsekwencje.

Jest jedną z tych substancji, bez których nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Witamina D, nie bez powodu określana mianem „witaminy słońca", to wyjątkowa substancja, a jej niedobory mogą mieć dla nas poważne konsekwencje.

Jakie objawy powinny wzbudzić nasze zaniepokojenie. W jakich produktach szukać tej witaminy.

Jak objawiają się niedobory witaminy D?

Niedobory witaminy D mogą każdemu z nas poważnie utrudnić życie. Jakie są ich objawy? Problemy z widzeniem, utrata apetytu oraz bezsenność to dość niepokojące sygnały, które mogą świadczyć o tym, iż nasz organizm otrzymuje zbyt mało witaminy D. Brak tej witaminy sprzyja depresji, może przyczynić się również do poważnych problemów z zębami oraz stanem kości. Jak uniknąć takich dolegliwości?

Gdzie znajdziemy witaminę D?

Witamina D może być produkowana przez nasz organizm, do tego jednak jest niezbędna odpowiednia ilość światła słonecznego. O ile wiosną i latem nie mamy z tym problemu, to już okres jesienno-zimowy staje się dla naszego organizmu sporym wyzwaniem. W tym czasie zdrowa dieta, w której będą się pojawiały produkty zawierające witaminę D, staje się wyjątkowo ważna.

Gdzie możemy znaleźć tę substancję? W wielu produktach roślinnych i zwierzęcych. Dobrym źródłem tej witaminy są tłuste ryby morskie, żółtka jaj oraz mleko i jego przetwory. Na rynku pojawiają się też liczne suplementy diety, w których witamina D pojawia się w większych ilościach. Może nas to uchronić przed poważnymi problemami ze zdrowiem, zatem im wcześniej zadbamy o swą dietę, tym lepiej dla nas.

Witamina D to ciekawa substancja, która w znacznych ilościach jest produkowana przez ludzki organizm. Warunek jest jeden – słońce. Ponieważ jesień i zima to mało światła słonecznego, narasta problem związany z niedoborem witaminy D. Dlaczego? Bo w pożywieniu jest jej niewiele, zatem nawet przy zdrowej diecie ryzyko pojawienia się takiego problemu jest bardzo wysokie.

Czym grozi brak tej witaminy D? Licznymi dolegliwościami, które mogą nam poważnie utrudnić życie. Jakie objawy mogą świadczyć o tym, iż nasza dieta dostarcza nam zbyt mało witaminy D? Bóle kości, osłabienie układu immunologicznego, wyczerpanie oraz pogorszenie nastroju – oto symptomy, których nie można lekceważyć. Co można zrobić? Możliwie jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu – szczególnie w słoneczne dni. Warto też w okresie jesienno-zimowym sięgać po te suplementy diety, w których witamina D pojawia się w większych ilościach.