Cellulit czyli lipodystrofią rodzaju kobiecego to stan skóry, w jakim są zmiany w sferze skóry właściwej oraz tkanki podskórnej.
Jest on efektem podwyższonego podziału tkanki łącznej, zawężenia naczyń krwionośnych oraz zachwiania metabolizmu w tkance podskórnej. Komórki tłuszczowe (adipocyty) rozrastają się nierówno, w efekcie czego dochodzi do zagłębienia i nierówności w skórze.
Podstawowa przyczyna powstawania cellulitu to zaburzenia hormonalne. Głównie wysoka ilość estrogenów („hormony kobiecości”), która skutkuje wysoką przepuszczalnością naczyń krwionośnych oraz limfatycznych. Płyn fizjologiczny przechodzi wówczas przez delikatne ścianki naczyń i gromadzi w przestrzeniach międzykomórkowych. To natomiast efektuje obrzękami, które blokują mikrokrążenie w warstwie podskórnej. Skutkuje to podniesieniem się ciśnienia w naczyniach, a to zaś zwiększa przepuszczalność.
Adipocyty w prosty sposób zbierają niepotrzebne produkty przemiany materii jak i tłuszcz co wywołuje występowanie specyficznych nierówności w sferze skóry. Takowe zaburzenia a także ich efekty w formie cellulitu są specyficzne dla ciąży, menstruacji, karmienia piersią, oraz używania antykoncepcji. Z drugiej strony progesteron (hormon żeński), jaki doprowadza do spowolnionego przepływu krwi w żyłach, może też skutkować zmianami w sferze tkanki łącznej. Jego oddziaływanie wywołuje utratę elastyczności przez włókna kolagenowe.
Istotne są także czynniki genetyczne. Rzecz jasna cellulit nie jest dziedziczony, lecz tylko czynniki, za jego powstawanie odpowiedzialne, jakie mogą być zaczątkiem takich zmian jak: żylaki, skłonność do obrzęków czy wiotką strukturę tkanki łącznej. Oddziałuje to na sposobność pojawienia się i typu cellulitu. Mała dawka ruchu to jeden z głównych grzechów wielu kobiet wobec samych Siebie. Doprowadza on do zminimalizowania się masy mięśniowej i wzrostu tkanki tłuszczowej, jak też wyzbycia się elastyczności mięśni oraz ścięgien.
Zła dieta – nie tyle samoistne zaniedbania w żywieniu, lecz przewaga na rynku żywności przetworzonej. Coraz częściej spożywamy produkty gotowe, zawierające małą ilość energii, co znaczy że w małej ilości pożywienia jest ogrom kalorii. Posiłki spożywamy o nie stałych porach, najczęściej wieczorem.
Zobacz na cellulit
Redukcję cellulitu można sklasyfikować na dwie grupy. Pierwszą jest praca własna. Drugą są zabiegi u kosmetologa. Tylko ich złączenie daje długofalowe oraz sukcesywne efekty. Istotne jest prawidłowe celowe odżywanie się, stosowny dobór produktów, stałe godziny posiłków. Zmiana przyzwyczajeń żywieniowych jest istotne, a musi składać się z paru ważnych zasad:
- Zmniejszenie spożycia produktów zwierzęcych, jako że duża ich część zawiera hormony wpływające na powstawanie cellulitu
- jedzenie regularnie co 4 godziny
- nie łączenie w jednym posiłku węglowodanu i białka
- spożywanie produktów pełnoziarnistych, surowych czy gotowanych warzyw, ryb, oleju roślinnego
- picie ok. 2-3 l wody dziennie
- wyeliminowanie z diety alkoholu, napoi, soków z terminem do spożycia powyżej jednego dnia
Ważna jest też stała aktywność fizyczna i pielęgnowanie obszarów które dotknął cellulit.