5
(2)

Równie ważna jest forma i funkcja dekoracji. Każdy pokój powinien odzwierciedlać twoją osobowość i pasje, a jednocześnie pomieścić sposób, w jaki ty i twoja rodzina żyje, pracuje i odpoczywa.

Pokój, który wygląda niebiańsko, ale nie spełnia twoich wymagań, ostatecznie okazuje się nieprzyjazny. Dla każdego pokoju zadaj sobie te same pytania: Jak chcę, aby pojawiła się ta przestrzeń (wesoła, formalna, dramatyczna)? Kto będzie go używał (dorośli, dzieci, oboje)? Jak powinien on działać (zajęty ośrodek pracy, nisza do relaksu, miejsce rozrywki)?

Myślisz, że chcesz użyć brokatu i jedwabiu? Nie, jeśli twoje gospodarstwo domowe składa się z dzieci i zwierząt domowych. Zmywalne, długo noszące się tkaniny są znacznie bardziej sensowne. Życie jest zbyt krótkie, aby martwić się każdą plamą. Odłóż motyw białego salonu do momentu, aż dzieci dorosną, i wybierz bezproblemową tapicerkę i narzuty, które nie pokażą sierści psa.

Jeśli pragniesz bardziej formalnego tonu, osiągnij go, wprowadzając głębokie kolory, tekstury i wzory. Zaplanuj zasłony, które przesuwają się po podłodze zamiast kałuży (zbyt kuszące dla dzieci i zwierząt). Ponadto dzieła sztuki – obrazy, oprawione grafiki lub akwarele – podniosą tenor każdego pomieszczenia i można je zawiesić wystarczająco wysoko, aby plamy na palcach i nosie nie stanowiły problemu. Dołącz wbudowane szafki lub półki, aby pochwalić się przedmiotami kolekcjonerskimi, ale pamiętaj, aby nie narażać ich na niebezpieczeństwo.

Jednostki rozrywkowe i salony mogą służyć zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Zadeklaruj górną część dla rodziców i wyznacz jedną lub dwie dolne półki dla dzieci do przechowywania gier i książeczek.

Kto będzie oglądał telewizję? Jeśli będzie więcej niż dwie osoby, sofa i krzesło zwrócone w stronę zestawu nie będą latać. Czterech lub więcej członków rodziny – przyjeżdżających i wyjeżdżających – wymaga wielu wygodnych miejsc. Oprócz sofy i niektórych krzeseł, przesuń się w obszerne poduszki podłogowe do wypoczynku.

Mnóstwo stołów bocznych tworzą dom na przekąski i napoje. Ponieważ stopy wydają się lubić spoczywać na stoliku do kawy, poluj na solidne i pokonaj mniej wytrzymałe meble do innej części domu. Stoły z laminowanymi lub lakierowanymi powierzchniami wytrzymają pierścienie pozostawione przez mokre okulary.

A co z kuchnią, sercem twojego domu? Czy ty lub inni mieszkańcy gotujecie? Czy chcesz przygotować obiad i jednocześnie monitorować pracę domową dzieci? Oddzielne stanowiska pracy, podwójne umywalki i odpowiednio odwzorowane korytarze zwiększą wydajność, a wyspa ochroni szefa kuchni, a jednocześnie zapewni schronienie przyjaciołom i rodzinie.

Równa myśl powinna zostać przeniesiona do każdego pokoju. Jeśli twoją wannę odwiedza cała rodzina, ważniejsze niż kiedykolwiek jest staranne planowanie. Oprócz wyboru odpowiednich materiałów, będziesz potrzebować dużo miejsca na ręczniki i materiały eksploatacyjne. Para zlewów, wanny, osobnego prysznica i toalety wydzielonej w prywatnym przedziale sprawi, że przestrzeń będzie dostępna dla dwóch osób w zatłoczone poranki.

Sypialnie powinny być sanktuariami. Apartament główny z łazienką to uosobienie luksusu. Ale każda sypialnia podnosi się na nowy poziom komfortu, biorąc pod uwagę odpowiednie udogodnienia. Umeblowanie na chwilę, lampki nocne do czytania, okno z widokiem na wierzchołki drzew i niebo? Co ci się najbardziej spodoba?

Oczywiście czasami musimy zaplanować pokoje wielofunkcyjne. Nie ma jadalni? Stół ustawiony po jednej stronie salonu zapewnia natychmiastową jadalnię. Kiedy nadejdzie czas towarzystwa, odsuń stół od ściany i wsuń na ławkę. Ustaw krzesła po przeciwnej stronie. Pomyśl o zaprojektowaniu domowego biura z sofą, która otwiera się na łóżko, aby pomieścić gości.

Aby wykorzystać małą przestrzeń, wybierz kombinowany stolik narożny i biurko oraz wiszące półki. Pióropusz? Dopasuj krzesło biurowe do sofy.

Po upewnieniu się, jak powinno funkcjonować pomieszczenie, skoncentruj się na tym, jak chcesz, aby się czuł i jaki nastrój chcesz stworzyć. Małe gesty, takie jak dodatkowe poduszki, delikatny rzut lub zapachowa świeca, wprowadzają natychmiastową atmosferę. Najbardziej efektywne wnętrza rozwijają osobowości oparte na oświetleniu, tkaninach, meblach i kolorze.

Jeśli jesteś porywającym porannym typem, bardziej estetyczne kolory są dla Ciebie. Introwertycy mogą preferować przytulne przestrzenie o mniej żywych barwach. Ogólnie rzecz biorąc kuchnie, pokoje rodzinne, sypialnie dla dzieci i łazienki mają zwykle jasny kolor. Formalne salony, jadalnie i studia skłaniają się ku stonowanym kolorom i spokojnym wzorom w ograniczonej liczbie.

Szukasz specjalnej osobowości, unikalnego elementu lub określonego koloru? Zapoznaj się z broszurami na temat farb i tkanin, dekorowaniem czasopism i książek, katalogów mebli i stron internetowych producentów produktów.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.