5
(1)

Zakup firan lub zasłon wydaje się prostą czynnością. Wybierając się do sklepu z firanami, możemy być jednak zaskoczeni.

Wówczas zaczynamy się gubić w długościach i szerokościach, widząc przeróżne gotowe firany. To niestety sprawia, iż można zakupić niepasującą firankę, która zamiast upiększyć okno, tylko je oszpeci.

Można uniknąć kłopotu związanego z zakupem, jeżeli odpowiednio się przygotujemy. Na początku, należy zastanowić się, z jakiego materiału mają być nasze firanki. Wybór tkanin jest tak naprawdę różnorodny, poczynając od tanich firan żakardowych, poprzez firany z woalu, a także firany haftowane i z organtyny. Cena materiału zależy od jego jakości, czyli odporności na uszkodzenia, zabrudzenia, jak również bardzo ważnej cechy, a mianowicie przepuszczalności światła i widoczności.

Pierwszym wariantem są firany gotowe. Jest to dosyć prosta opcja pod warunkiem, że dobrze zmierzymy wymiar naszego okna lub też karnisza. Wadą takiego zakupu może okazać się brak możliwości przerobienia firan, jeśli by choć minimalnie nie pasowały, gdyż często utracą one urok w tym przypadku po zabieg skracania czy też innej manipulacji, zwłaszcza jeśli posiadają marszczenia i inne ozdoby.

Kolejną opcją zakupu są firany lub zasłony na metry, tkanina ucinana jest z belki. Tutaj również pojawiają się minusy zakupu, ponieważ w przypadku zasłon na metry stała pozostaje szerokość, a jedynie możemy dostosować długość zasłon.

Przed zakupem tkaniny na zasłony bądź tez firany lub zakup gotowych obu tych rzeczy, należy się solidnie przygotować. Zwłaszcza, kupując firanę, która będzie na taśmie marszczącej – tutaj zawsze panuje ta sama zasada, iż biorą przykładowo 3 metry firany, jej szerokość będzie miała 1, 5 metra i na takie też okno będzie pasowała. Zatem należy brać pod uwagę marszczenie, które skraca tkaninę o połowę jej szerokości.

Jak wybrać tkaninę na firany?

Tak naprawdę nie tylko sam wygląd, a także styl wnętrza wpływa na to, z jakiego materiału wybierzemy zasłony. Przede wszystkim liczy się funkcjonalność. Co to właściwie znaczy? Ważne jest to, czy zasłony przepuszczają odpowiednią ilość światła, jakie są zalecenia podczas prania oraz czy należy je prasować. Jeżeli szukamy prostej, minimalistycznej i tradycyjnej dekoracji na nasze okna – postawmy na biel. W przypadku, kiedy chcemy ożywić nasze wnętrze bądź też uczynić z firan wyraźny dodatek – postawmy na odważne, żywe kolory czy też duże wzory. Obecnie na rynku mamy szeroki wybór różnych tkanin. Jaki więc wybrać?

 • Woal dla twojego wnętrza
  Należy do tego typu tkanin, które miękko się układają. Zaletą woalu jest to, że przepuszcza dużo promieni słonecznych, a także nie wymaga obciążników, aby ładnie i elegancko się układać.
 • Delikatny tiul
  Tiulowe firany przez wielu uważane są za ciekawy akcent dekoracyjny. W przeważającej mierze wykonane są z bawełny, ale można też spotkać na rynku takie, które są wykonane z jedwabiu. Nasz tiul może być gładki albo też malowany czy haftowany. Bardzo dobrze się układa, dlatego stosuje się go w tradycyjnych firankach, ale też w ciekawych upięciach. Niestety, jego wadą jest fakt, że trzeba go prasować.
 • Firany z markizety
  Markizeta, to inaczej mówiąc, tkanina, która swoim wyglądem przypomina siatkę. Może posiadać mniejsze lub większe oczka – to wszystko zależy od gęstości splotu. Uznaje się, że takie firany, które mają najgęstszą – odznaczają się najwyższą trwałością, ale przepuszczają najmniej światła. Jakie są zalety firan takiej tkaniny? Przede wszystkim takie, że nie wymagają prasowania, ponieważ schną, powieszone w oknie, jednocześnie prostując się pod swoim ciężarem.
 • Klasyczny żakard
  Przeznaczony dla wszystkich tych, którzy kochają klasykę. To materiał niezwykle wytrzymały i trwały. Dzięki swoim bogatym wzorom wpasuje się do wszystkich wnętrz utrzymanych w klasycznym stylu. Jeżeli chodzi o utrzymywanie go w czystości – wystarczy prać go w niskich temperaturach i nie prasować. Jedyną wadą, jaką można by wskazać, to podatność na kurz.

Na rynku dostępne są również modele firan do pokojów dziecięcych. Firanki dla dzieci zostały stworzone z myślą o nich. Bogate w różnorodne motywy, z bohaterami ulubionych bajek, z pewnością ożywią dziecięce wnętrze, a także sprawią, że pokój naszej pociechy będzie ciepły i przytulny.

Wybór odpowiedniej tkaniny na firankę nie należy do najprostszych. Musisz więc dokładnie się zastanowić nad tym, co chcesz uzyskać dzięki takim firanom, jak twoje pomieszczenie będzie się prezentowało w takim rodzaju firany i przede wszystkim – czy będzie pasowało do twojego wnętrza.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.