5
(4)

Woda aromatyczna jest to produkt procesu destylacji z parą wodną surowców, które zawierają olejki eteryczne.

Podczas tego procesu pary olejku eterycznego i wody wchodzą w ścisły kontakt ze sobą, a następnie ulegają skropleniu, by następnie ścieknąć do odbieralników jako dwie oddzielne fazy.

Woda aromatyczna zawiera zazwyczaj minimalne ilości olejku eterycznego ( zawartość w granicach 0,02%-0,5%). Wody aromatyczne to czyste płyny, mające konsystencję wody, jeśli chodzi o ich zapach, to jest on delikatniejszy niż w przypadku odpowiadającego im olejku eterycznego. Ich odczyn jest przeważnie kwaśny lub obojętny, a pH waha się między 3 a 7. Jako optymalne pH do stosowania w produkcji preparatów do twarzy uważa się 5,5.

Dobrym wskaźnikiem jakości wody aromatycznej jest jej kwasowość, wszelkie zmiany stanowią przejaw ewentualnego pogorszenia jakości. Najczęściej wody aromatyczne są jasne, prawie bezbarwne, niewielka ich część ma intensywny odcień. Do tych o wyraźnej barwie zaliczamy: z mydlnicy lekarskiej oraz wrotycza pospolitego. Wyjątkowo nasycone i opalizujące zabarwienie posiada hydrolat cynamonowy.

Wody aromatyczne należy przechowywać w temperaturze poniżej 14℃, w miejscu zacienionym i nie dłużej niż przez okres jednego roku. Dzięki temu zapewniona jest stabilność, ochrona przed rozpadem i zmianą składu. W niektórych przypadkach w wyższej temperaturze występuje skłonność do oddzielenia cząstek zawieszonych (flokulacji), np. w przypadku produktów z jemioły i lipy, które tworzą białe lub zielone osady, z mikroskopijnych cząstek roślinnych zawartych w wodzie aromatycznej.
Jeśli chodzi o trwałość wód aromatycznych to jest ona podyktowana przez zawartość w nich rozpuszczonych związków z olejków eterycznych, które hamują wzrost bakterii. Często dlatego konserwuje je się przy użyciu niewielkiej ilości konserwantu lub alkoholu, ze względu na brak u nich silnych właściwości antybakteryjnych.

Wody aromatyczne mogą być aplikowane w 100% stężeniu bezpośrednio na skórę w formie toniku lub odświeżającej wody. Stosuje się je również jako faza wodna w produkcji kremów, lotionów, balsamów, mydeł i jako dodatek do masek. Zawierają one bowiem wiele cennych substancji czynnych, a ponadto wykazują właściwości pielęgnacyjne i terapeutyczne. Dobieramy je na podstawie rodzaju i stanu swojej cery.

Wykonanie wody aromatycznej:

Składniki: 6 garści świeżych ziół lub 3 garście ziół suszonych, 0,5 litra wody destylowanej.

  1. Na środku dużego emaliowanego lub ze stali nierdzewnej garnka umieszczamy na dnie odwróconą do góry nogami małą salaterkę – na niej położone zostanie naczynie, do którego będzie skraplała się woda aromatyczna.
  2. Wokół salaterki umieszczamy 6 garści świeżych aromatycznych ziół lub 3 garści suszonych. Możemy zastosować jeden rodzaj ziół lub zrobić ich mieszankę. Przykładowe zioła: lawenda(łodygi, liście, kwiaty), płatki róż, igły sosny, liście i kwiaty bazylii, melisy, mięty pieprzowej. Wszystkie wcześniej wymienione rośliny możemy użyć zarówno w formie suchej jak i świeżej.
  3. Zalewamy przygotowane rośliny wodą destylowaną, tak aby były przykryte, jednak równocześnie, by woda nie zakryła salaterki.
  4. Na salaterce kładziemy szklaną miseczkę, w ten sposób, by nie dotykała ona brzegów garnka.
  5. Umieszczamy na garnku pokrywę górą od dołu, w ten sposób, aby wierzch pokrywy był skierowany na dół, do wnętrza garnka.
  6. Napełniamy wgłębienie pokrywy lodem. Najlepiej będzie użyć dużych kawałków, gdyż wolniej topnieją. Dobrze też umieści lód w woreczku.
  7. Umieszczamy garnek na wolnym ogniu i przez 30 minut podgrzewamy. Najlepiej, by temperatura wywaru nie przekraczała 80 stopni C. Para wodna, która powstanie podczas procesu gotowania skropli się na pokrywce garnka i spłynie do miseczki. Gdy ogrzewanie się zakończy, garnek pozostawiamy z pokrywką na nim, czekając aż wystygnie. Następnie przelewamy zawartość miseczki do buteleczki (najlepiej by była ona szklana i miała ciemny kolor, aby woda aromatyczna dłużej zachowała swoje właściwości). Wodę aromatyczną przechowujemy w chłodnym miejscu, może to być także lodówka.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 4

No votes so far! Be the first to rate this post.