5
(1)

Rozmieszczenie zasłon ma ogromny wpływ na wystrój domu. Sposób, w jaki powiesisz zasłony, może zepsuć efekt, jaki chcesz nadać pomieszczeniu. Dlatego tutaj pokażemy Ci dziesięć najczęstszych błędów, które mogą się zdarzyć podczas wieszania zasłon.

Zasłony, które są zbyt krótkie

Jeśli pozostawisz odległość większą niż 5 cm między podłogą a krawędzią zasłony, stworzysz efekt optyczny ze swoją sprzedażą, będzie ona wyglądać na mniejszą. Jest to jeden z najczęstszych błędów, gdyż wiąże się z dokonaniem niewłaściwych pomiarów. Jedynym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest dodanie spódnicy z tej samej tkaniny, aby zakryć przestrzeń. Przed skracaniem tkaniny, powieś zasłonę, aby uniknąć cięcia lub pozostawienia więcej materiału niż to konieczne. Przed cięciem tkaniny, powieś zasłonę, aby uniknąć cięcia lub pozostawienia więcej materiału niż to konieczne.

Zasłony, które są zbyt długie

Jeśli zgrzeszyłeś zostawiając zbyt krótkie zasłony, nie przesadzaj. Zbyt długa firanka będzie się ciągnąć i gromadzić brud.

Zawieszanie niewypranych zasłon

Czasami, jeśli nie upierzesz swoich zasłon i powiesisz je prosto, możesz mieć problem w przyszłości, gdy nadejdzie czas ich płukania. Zasłony mogą się skurczyć i nie pasować do oryginalnego rozmiaru. Dlatego należy je umyć przed powieszeniem, a jeśli je skurczysz, będziesz mógł lepiej obliczyć odległość karnisza.

Nie należy prasować zasłon

Przed powieszeniem zasłon, wypranych lub nie, musisz je wyprasować, aby uniknąć tych zmarszczek, których później nie będziesz w stanie usunąć. Dodatkowo zmarszczki sprawią, że firanka będzie się bardziej kurczyć.

Nieprawidłowe obszycie zasłon

Odwieczne wątpliwości związane z obszywaniem, gdzie każdy od czasu do czasu ponosi porażkę. Należy pamiętać, że nie wszystkie obszycia nadają się do wszystkich tkanin. Istnieją tkaniny, które będą potrzebowały klasycznego obszycia o szerokości zaledwie kilku centymetrów, a także inne tkaniny, które będą musiały mieć szersze obszycie, aby nadać więcej ciała i ciężaru w ich drapowaniu.

Nie należy wykańczać obszycia

Jak już masz obszycie, to proszę dobrze je wykończyć. Firanka nie będzie dobrze wyglądać, jeśli będą z niej zwisać te słabo obszyte nitki. Jeśli nie masz czasu, oto sztuczka: użyj taśmy dwustronnej, aby bezpiecznie zamocować obszycie. Należy tylko mieć świadomość, że jest to sztuczka tymczasowa.

Wieszanie zasłon blisko okna

Kiedy masz zamiar powiesić swoje zasłony, weź pod uwagę, czy pod oknem znajduje się kaloryfer, ponieważ jeśli skończysz wieszać zasłony blisko okna, będą one „przyklejone” do kaloryfera. Innymi słowy, nie będzie między nimi żadnego dystansu. Ważne jest, aby firana nie stykała się z niczym, ponieważ wtedy jej opadanie zostanie zaburzone, powodując marszczenie lub odcinając jej naturalne drapowanie.

Kupno niewłaściwego karnisza

Kupując karnisz weź pod uwagę jego grubość lub średnicę, musi być mniejsza od karniszy. W ten sposób zasłona będzie działać płynnie i nie trzeba będzie jej zbytnio ciągnąć.

Zbyt krótkie przycięcie karnisza

Nie musi być długi, ale krótka wędka będzie odwracać uwagę od wystroju. Funkcją wystającego kawałka pręta i wspornika ściennego lub sufitowego jest dekoracja i przytrzymanie kilku pierścieni, aby karnisz nie mógł się przesuwać na końcach. Pręt musi mieć co najmniej 15 cm z każdej strony. Jeśli zasłona jest przymocowana do ściany i nie możesz pozwolić, aby pręt wystawał z tej strony, to wybierz wspornik sufitowy i zabezpiecz pręt do ściany.

Zbyt bliski montaż karnisza

Chociaż szyny są najczęściej instalowane bezpośrednio na suficie, dzięki karniszowi można wybrać z nieco większą swobodą. Jeśli wybrany przez Ciebie pręt jest zbyt blisko sufitu, w zasłonie pierścieniowej, tkanina może znajdować się powyżej sufitu i dlatego może ocierać się o sufit. Jeśli wybrane przez Ciebie wsporniki „idą” do ściany, a Ty zamierzasz umieścić karnisz nad oknem, nie bądź zbyt pochopny i nie umieszczaj go nad oknem. Dzięki temu skrócimy wysokość ściany. Należy pozostawić 20 cm marginesu, aby pręt nigdy nie przeszkadzał w otworze okiennym.

Zasłony okienne, zasłony na okna
Wskazówki dotyczące dekorowania za pomocą tekstury i wzorów

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.