5
(1)

Pietruszka

Pietruszka jest raczej bardziej znana i częściej używana do gotowania.  Ma bardzo drzewny aromat, który może być całkiem atrakcyjny. Zarówno w kuchni jak i w aromaterapii wykazuje potężne właściwości prozdrowotne. Jest często stosowana w leczeniu braku miesiączki, zapalenia stawów, cellulitu, zapalenia pęcherza moczowego, oziębłości, kleszczowych bólów, niestrawności, reumatyzmu i nagromadzeń toksycznych.  Jednak ten konkretny olejek eteryczny może czasami być niebezpieczny!  Ma tendencję do bycia toksycznym dla wątroby i może wywoływać aborcje.  Powinien być stosowany w każdym z nich ze szczególną ostrożnością, szczególnie w przypadku kobiet w ciąży.

Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa to niezwykle powszechny zapach, który prawdopodobnie dobrze znasz.  Jest miętowy i bardzo przypomina miętę, tylko bardziej skoncentrowaną i pachnącą.  Ten zapach często przypomina ludziom o świętach Bożego Narodzenia.  Jest doskonałym sposobem leczenia astmy, kolki, wyczerpania, gorączki, wzdęć, bólu głowy, nudności, świerzbu, zapalenia zatok i zawrotów głowy.  Może być nieco toksyczna dla nerwów i należy jej unikać w przypadku osób cierpiących na epilepsję lub gorączkę.  Mięta pieprzowa może być przyjmowana doustnie, ale tylko pod okiem wykwalifikowanego praktyka aromaterapii.

Tymianek

Tymianek jest często używany w kuchni.  Ma świeży, lecz leczniczy zapach.  Tymianek jest często stosowany w leczeniu zapalenia stawów, przeziębienia, skaleczeń, zapalenia skóry, grypy, ukąszeń owadów, zapalenia krtani, wszy, bólów mięśni, tłustej skóry, słabego krążenia, świerzbu i bólu gardła.  Osoby z nadciśnieniem nie powinny stosować tymianku.  Może również powodować podrażnienie skóry lub może działać silnie drażniąco na błony śluzowe.

Róża

Szczególnie interesujące jest zastosowanie Róży w aromaterapii.  Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do używania róż jako prezentu.  Jednak róże są również wykorzystywane do aromaterapii.  Mają kwiatowy i słodki zmysł.  Róża w postaci olejku eterycznego jest często stosowana w leczeniu depresji, egzemy, oziębłości, skóry dojrzałej, menopauzy i stresu.  Kiedy myślisz o podarowaniu róż komuś, na kim Ci zależy, pamiętaj, że sam zapach róż może pomóc złagodzić depresję i stres.  Nic dziwnego, że kobiety tak bardzo je lubią.

Gałka muszkatołowa

Prawie wszyscy dobrze znają gałkę muszkatołową.  Ma wspaniały, bogaty, pikantny, słodki i drzewny zapach.  Olejek eteryczny jest bardzo podobny do tego z przyprawy kuchennej, tylko bogatszy i bardziej pachnący.  Jest powszechnie stosowany w leczeniu zapalenia stawów, zaparć, zmęczenia, bólów mięśni, nudności, nerwobólów, słabego krążenia, reumatyzmu i wolnego trawienia.

Majeranek

Majeranek to także przyprawa kulinarna, jedyna, która nie jest używana tak często, jak inne wymienione tutaj.  W wersji aromaterapeutycznej jej słodki i drzewny zapach może być bardzo pociągający.  Ma zdolność radzenia sobie z wieloma potencjalnymi problemami, a jednocześnie ładnie pachnie.  Stosowana jest w leczeniu bólów mięśni, braku miesiączki, zapalenia oskrzeli, odmrożeń. Inne dolegliwości w których pomaga muszkatołowiec to kolka, kaszel, nadmierny popęd płciowy, wzdęcia, nadciśnienie, skurcze mięśni, nerwobóle, reumatyzm, skręcenia, nadwyrężenia, stres i kleszcze. Jednak kobiety w ciąży powinny unikać jego stosowania, chociaż nie są konieczne żadne inne środki ostrożności.

Lawenda

Wcześniej, w historii stosowania aromaterapii, wspominano, że francuski chemik Gattefosse odkrył aromaterapię poprzez przypadkowe dozowanie olejku lawendowego.  Co tak naprawdę traktuje lawenda?  Jego świeży, słodki, kwiatowy i lekko owocowy zapach jest bardzo lubiany.  Możliwych zastosowań jest wiele i obejmują trądzik, alergie, lęki, astmę, stopę sportowca, siniaki, oparzenia, ospę wietrzną, kolkę, skaleczenia, zapalenie pęcherza moczowego, depresję, zapalenie skóry, bolesne miesiączkowanie, ból ucha, wzdęcia, bóle głowy, nadciśnienie, ukąszenia owadów, środki odstraszające owady  swędzenie, bóle porodowe, migrena, tłusta skóra, reumatyzm, świerzb, blizny, rany, skręcenia, nadwyrężenia, stres, rozstępy, zawroty głowy, krztusiec.  Mimo wielu zabiegów, nie ma potrzeby stosowania specjalnych środków ostrożności z tym olejkiem eterycznym.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.