5
(3)

Przypominający maleńką choinkę skrzyp polny jest jedną z najstarszych bylin, jakie możemy znaleźć na naszej planecie.

Badania wykazują, że skrzyp rósł na łąkach już trzysta milionów lat temu. Ta bardzo popularna roślina, którą możemy znaleźć na polach i łąkach, na nieużytkach czy w obejściach domów, traktowana często jak chwast, już od stuleci znana jest medycynie. Badania wykazały, że nie bez przyczyny skrzyp polny uważany jest za remedium na kilka powszechnych problemów.

Ziele skrzypu polnego zawiera przede wszystkim duże ilości krzemionki. Krzem, wpływający między innymi na produkcję kolagenu, jest niezwykle istotnym pierwiastkiem, którego często brakuje w naszej diecie – codziennie powinniśmy go przyjmować w ilości co najmniej 0,15 mg na kilogram masy ciała. Napar ze skrzypu jest zatem dobrym sposobem uzupełnienia naszej diety. Poza krzemem w skrzypie polnym znajdziemy również spore stężenia flawonoidów, między innymi izokwercetynę, witaminę C i inne niż krzem sole mineralne (na przykład potas, mangan czy fosfor), saponiny, aminokwasy czy różne alkaloidy, a wśród nich – co ciekawe – nikotynę, w niewielkiej ilości.

Skład o takiej charakterystyce sprawia, że skrzyp polny jest stosowany przede wszystkim na dwa rodzaje dolegliwości. Po pierwsze, picie herbatek czy naparów ze skrzypu, przyjmowanie kapsułek na bazie jego ziela, a także stosowanie maści, kremów, wcierek czy szamponów realnie pomaga przy wielu problemach ze skórą. Skrzyp niweluje pajączki i stany zapalne, pomaga przy trądziku czy gojeniu ran. Odświeża skórę i wpływa na jej sprężystość. Niemniej kuracja nim, z powodu silnego działania, początkowo może przynieść zwiększenie objawów.

Najczęściej skrzyp stosowany jest jako panaceum na problemy z włosami. Zapobiega łysieniu, potrafi nawet lekko wzmóc porost włosów. Płukanki czy szampony wzmacniają włosy, sprawiają, że stają się one lśniące i puszyste. Skrzyp pomaga pokonać łamliwość włosów, kruchość, łupież. A także inne, podobne schorzenia, jak na przykład łuszczycę.

Drugim najważniejszym działaniem skrzypu jest, z racji występowania w nim dużych ilości flawonoidów, jego pozytywny wpływ na układ moczowy. Napar ze skrzypu jest dobrym rozwiązaniem w przypadku gośćca, kamicy nerkowej czy innych problemów układu moczowego. Także osoby cierpiące na nadpotliwość mogą dołączyć skrzyp do swojej diety. Ogranicza on wydzielanie potu poprzez przekierowanie go na wydalenie wraz z moczem. Jak łatwo się domyślić, skrzyp będzie działał moczopędnie – pamiętajmy o tym, decydując się na kurację jego zielem.

Skrzyp działa również w innych kierunkach

Wzmacnia naczynia krwionośne, pomaga przy nadciśnieniu, oraz, głównie, w różnego rodzaju krwawieniach. Obfite, bolesne miesiączki, krwawienie z wrzodów odbytu czy żołądka, a nawet krwotoki z nosa – skrzyp stosowany bywa z sukcesem w tego rodzaju dolegliwościach. Warto wspomnieć, że skrzyp polny wykazuje również działanie przeciwbólowe, uspokajające i przeciwdrgawkowe, co potwierdziły badania; herbatka ze skrzypu może przynieść ulgę w reumatyzmie czy nadmiernym stresie.

Istnieją oczywiście przeciwwskazania do stosowania skrzypu polnego. Ciężkie schorzenia nerek, choroby serca, przyjmowane leki, na przykład sole litu. Przed rozpoczęciem kuracji skrzypem najrozsądniej jest skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą, by uzyskać pewność, że przyniesie nam ona jedynie oczekiwane korzyści.

Preparaty ze skrzypem występują do użytku wewnętrznego i zewnętrznego. W pierwszym przypadku najpopularniejsze są suszone zioła, z których możemy przygotować napar, odwar, czy nawet nalewkę. Także sok ze skrzypu czy tabletki bądź kapsułki ziołowe są łatwo dostępne. W przypadku zastosowania na skórę na wyciągnięcie ręki jest szeroka oferta szamponów i odżywek, płukanek, toników, żeli czy maści z zielem skrzypu.

[ux_products cat=”19″ orderby=”rand”]

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 3

No votes so far! Be the first to rate this post.