5
(2)

Niezależnie od tego, gdzie spojrzysz, spożywane przez nas jedzenie jest coraz bardziej oddalane od natury. Półki w sklepach spożywczych są wypełnione przetworzoną żywnością z trudnymi do wymówienia konserwantami i dodatkami. Kiedy myślisz o wpływie tego rodzaju diety na twoje zdrowie, jest to niepokojące. Nic dziwnego, że wskaźniki otyłości, chorób serca, cukrzycy i innych chorób metabolicznych stale rosły w ciągu ostatnich kilku lat. Aby uniknąć bycia częścią tych statystyk, możesz zacząć dostosowywać swoją dietę do natury, a to oznacza spożywanie większej ilości owoców i warzyw.

Oto 10 najważniejszych powodów, dla których to świetny pomysł!

 1. Owoce i warzywa są doskonałym źródłem witamin i minerałów
  Nie znajdziesz lepszego źródła składników odżywczych niż owoce i warzywa, które są pełne witamin A, C i E, a także magnezu, cynku, fosforu i kwasu foliowego. W przypadku potasu, jednego z najważniejszych minerałów dla Twojego zdrowia, jedz dużo awokado, słodkich ziemniaków, bananów, suszonych śliwek, a nawet przecieru pomidorowego.
 2. Możesz cieszyć się różnorodnymi smakami i teksturami
  Dzięki swoim unikalnym i interesującym smakom, produkty pochodzenia roślinnego pozwalają na kreatywność w kuchni. Możesz spróbować mocnych smaków, takich jak cebula, oliwki i papryka, lub łagodniejszych opcji, takich jak grzyby i kukurydza. W przypadku słodkich smaków owoce takie jak ananas, winogrona lub śliwki są świetne, a cytryny i grejpfruty bardziej kwaśne.
 3. Dużo błonnika
  Większość owoców i warzyw ma dużo błonnika, aby wypełnić Cię i poprawić zdrowie jelit, ale niektóre mają więcej niż inne. Warzywa bogate w błonnik to zielony groszek, brokuły i kalafior. Owoce bogate w błonnik to maliny, gruszki, jabłka i dynia.
 4. Są niskokaloryczne i nisko-tłuszczowe
  Średnio owoce, a zwłaszcza warzywa mają bardzo mało kalorii i tłuszczu, co oznacza, że ​​możesz jeść więcej, abyś czuł się pełny, nie martwiąc się o dodatkowe kalorie lub tłuszcz.
 5. Chronią przed rakiem i innymi chorobami
  Wiele warzyw i owoców zawiera fitochemikalia, które są biologicznie aktywnymi substancjami, które mogą pomóc chronić przed niektórymi chorobami. Oznacza to, że możesz zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2, udaru mózgu, chorób serca, nadciśnienia i raka, dodając je do swojej diety. Zwłaszcza warzywa krzyżowe, takie jak brokuły, kapusta, kapusta i rukiew wodna, zostały powiązane ze zmniejszeniem ryzyka raka.
 6. Owoce i warzywa pomagają utrzymać dobre zdrowie
  Ponieważ mają niską zawartość tłuszczów nasyconych, soli i cukru, owoce i warzywa są częścią dobrze zbilansowanej diety, która może pomóc Ci schudnąć lub zapobiec przyrostowi masy ciała. Ponadto mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny oraz obniżyć poziom cholesterolu i ciśnienie krwi.
 7. Niska zawartość sodu i cholesterolu
  Świeże owoce i warzywa zawierają jedynie śladowe ilości sodu. Wiele osób uważa, że ​​seler ma wysoką zawartość sodu, ale w rzeczywistości jedna łodyga zawiera zaledwie 30 mg, co stanowi 1 procent zalecanej wartości dziennej. Cholesterol w ogóle nie występuje w owocach i warzywach.
 8. Świeże, mrożone, w puszkach, suszone
  Podczas gdy spożywanie świeżych owoców i warzyw może być twoim wyborem, nie ma dużej różnicy z punktu widzenia żywienia, gdy porównujesz produkty mrożone, w puszkach lub odwodnione. W rzeczywistości większość zamrożonych i konserwowanych produktów jest przetwarzana w ciągu kilku godzin od zbioru, więc wartość odżywcza jest szybko zamykana.
 9. Wygodny, szybki i łatwy
  W przeciwieństwie do batoników i krakersów muesli wiele owoców i warzyw nie wymaga żadnego opakowania. Możesz więc łatwo złapać banana lub jabłko, gdy wychodzisz za drzwi.
 10. Koktajle
  Jeśli masz blender, wszystko, czego potrzebujesz, to owoce i lód, aby przygotować pyszny koktajl przy użyciu wszystkich swoich ulubionych smaków. A oto rada – kiedy robisz koktajl owocowy, możesz wrzucić tyle świeżego szpinaku, ile chcesz. Szpinak nie zaczyna smakować jak „szpinak”, dopóki go nie ugotujesz. Nawet dzieci nie potrafią odróżnić!

Winogrona – zdrowie, cenne witaminy, minerały, bogactwo wartości odżywczych

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.