5
(2)

Niezależnie od tego, gdzie spojrzysz, spożywane przez nas jedzenie jest coraz bardziej oddalane od natury. Półki w sklepach spożywczych są wypełnione przetworzoną żywnością z trudnymi do wymówienia konserwantami i dodatkami. Kiedy myślisz o wpływie tego rodzaju diety na twoje zdrowie, jest to niepokojące. Nic dziwnego, że wskaźniki otyłości, chorób serca, cukrzycy i innych chorób metabolicznych stale rosły w ciągu ostatnich kilku lat. Aby uniknąć bycia częścią tych statystyk, możesz zacząć dostosowywać swoją dietę do natury, a to oznacza spożywanie większej ilości owoców i warzyw.

Oto 10 najważniejszych powodów, dla których to świetny pomysł!

 1. Owoce i warzywa są doskonałym źródłem witamin i minerałów
  Nie znajdziesz lepszego źródła składników odżywczych niż owoce i warzywa, które są pełne witamin A, C i E, a także magnezu, cynku, fosforu i kwasu foliowego. W przypadku potasu, jednego z najważniejszych minerałów dla Twojego zdrowia, jedz dużo awokado, słodkich ziemniaków, bananów, suszonych śliwek, a nawet przecieru pomidorowego.
 2. Możesz cieszyć się różnorodnymi smakami i teksturami
  Dzięki swoim unikalnym i interesującym smakom, produkty pochodzenia roślinnego pozwalają na kreatywność w kuchni. Możesz spróbować mocnych smaków, takich jak cebula, oliwki i papryka, lub łagodniejszych opcji, takich jak grzyby i kukurydza. W przypadku słodkich smaków owoce takie jak ananas, winogrona lub śliwki są świetne, a cytryny i grejpfruty bardziej kwaśne.
 3. Dużo błonnika
  Większość owoców i warzyw ma dużo błonnika, aby wypełnić Cię i poprawić zdrowie jelit, ale niektóre mają więcej niż inne. Warzywa bogate w błonnik to zielony groszek, brokuły i kalafior. Owoce bogate w błonnik to maliny, gruszki, jabłka i dynia.
 4. Są niskokaloryczne i nisko-tłuszczowe
  Średnio owoce, a zwłaszcza warzywa mają bardzo mało kalorii i tłuszczu, co oznacza, że ​​możesz jeść więcej, abyś czuł się pełny, nie martwiąc się o dodatkowe kalorie lub tłuszcz.
 5. Chronią przed rakiem i innymi chorobami
  Wiele warzyw i owoców zawiera fitochemikalia, które są biologicznie aktywnymi substancjami, które mogą pomóc chronić przed niektórymi chorobami. Oznacza to, że możesz zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2, udaru mózgu, chorób serca, nadciśnienia i raka, dodając je do swojej diety. Zwłaszcza warzywa krzyżowe, takie jak brokuły, kapusta, kapusta i rukiew wodna, zostały powiązane ze zmniejszeniem ryzyka raka.
 6. Owoce i warzywa pomagają utrzymać dobre zdrowie
  Ponieważ mają niską zawartość tłuszczów nasyconych, soli i cukru, owoce i warzywa są częścią dobrze zbilansowanej diety, która może pomóc Ci schudnąć lub zapobiec przyrostowi masy ciała. Ponadto mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny oraz obniżyć poziom cholesterolu i ciśnienie krwi.
 7. Niska zawartość sodu i cholesterolu
  Świeże owoce i warzywa zawierają jedynie śladowe ilości sodu. Wiele osób uważa, że ​​seler ma wysoką zawartość sodu, ale w rzeczywistości jedna łodyga zawiera zaledwie 30 mg, co stanowi 1 procent zalecanej wartości dziennej. Cholesterol w ogóle nie występuje w owocach i warzywach.
 8. Świeże, mrożone, w puszkach, suszone
  Podczas gdy spożywanie świeżych owoców i warzyw może być twoim wyborem, nie ma dużej różnicy z punktu widzenia żywienia, gdy porównujesz produkty mrożone, w puszkach lub odwodnione. W rzeczywistości większość zamrożonych i konserwowanych produktów jest przetwarzana w ciągu kilku godzin od zbioru, więc wartość odżywcza jest szybko zamykana.
 9. Wygodny, szybki i łatwy
  W przeciwieństwie do batoników i krakersów muesli wiele owoców i warzyw nie wymaga żadnego opakowania. Możesz więc łatwo złapać banana lub jabłko, gdy wychodzisz za drzwi.
 10. Koktajle
  Jeśli masz blender, wszystko, czego potrzebujesz, to owoce i lód, aby przygotować pyszny koktajl przy użyciu wszystkich swoich ulubionych smaków. A oto rada – kiedy robisz koktajl owocowy, możesz wrzucić tyle świeżego szpinaku, ile chcesz. Szpinak nie zaczyna smakować jak „szpinak”, dopóki go nie ugotujesz. Nawet dzieci nie potrafią odróżnić!

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.